Feedo: Cílem bylo zefektivnit HR a jít s dobou, říká personalistka z Feedo

8-1

Skupina Ags92, pod kterou e-shopy a prodejny Feedo spadají, je jedním z největších distributorů světových značek kojeneckého sortimentu na českém, slovenském, polském a maďarském trhu. Kromě prodeje produktů předních světových brandů rozvíjí i svou vlastní značku Petite&Mars. Ags92 provozuje síť maloobchodních prodejen a internetové obchody feedo.cz, feedo.sk a predeti.sk, které jsou největší specializované obchody v kategorii dětského zboží v Česku a na Slovensku.

Poslání značky Feedo popisuje její HR specialistka Jana Dočekalová jako spolehlivou pomoc rodičům a jejich nejmenším ratolestem. “Jsme součástí jejich nejkrásnějších chvil a pracujeme s tím nejčistším sortimentem,” říká. Za největší přidanou hodnotu Feeda na pracovním trhu považuje možnost oslovit maminky vracející se z mateřské či rodičovské zpět do práce.

“Jako zaměstnavatel se dostáváme nejvíce do povědomí právě rodičům a jejich blízkým, kteří u nás nakupují. Můžeme tak být ideálním zaměstnavatelem pro maminky vracející se zpět na pracovní trh. Občas bývají takové návraty těžké, ale mnohaletá znalost značky a našeho sortimentu může být pro pozici nákupčí, prodejkyně nebo specialistky na sociální sítě mnohem lehčím a příjemnějším návratem zpět do práce.”

Showroom a prodejna Feedo v pražských Nuslích

V hlavní roli člověk a komunikace

Mezi jeden z nejdůležitějších pilířů HR strategie Feeda podle Jany Dočekalové bezesporu patří zejména to, že je nutné myslet na každého zaměstnance, na jeho individuální potřeby, přání nebo názory či postoje.

 

“Je důležité ke každému jednotlivci přistupovat lidsky a vyslechnout si jeho potřeby a případné připomínky. Stěžejním stavebním kamenem je vždy také komunikace, jakmile funguje správně, předejde se spoustě komunikačních šumů. V tomto duchu se snažíme fungovat,” říká Jana Dočekalová, HR specialistka ve Feedo. 

 

“Ještě před pár lety převládala ve velkém počtu HR oddělení naprostá pasivita. Personalisté byli většinou lidé, kteří sami sebe vnímali spíše jako takové účetní, jejichž energie ve firmě není potřeba a stačí, že za zavřenými dveřmi odvádí svou práci. A tak je potom vnímali i zaměstnanci. To se naštěstí mění. Jestli chcete jako šéf nebo šéfka vědět, jak si vaše firma bude v budoucnu stát a zda zvládá jít s dobou, běžte se podívat na personální. Pokud tam najdete zaprášené šanony a nepříjemné či neaktivní zaměstnance, kteří dokonce nemají rádi své kolegy nebo lidi obecně, tak to pánbůh s vámi,” komentuje bez servítek přístup některých personalistů HR stratég a spoluzakladatel start-upu Sloneek Milan Rataj

Přehřátý trh a potenciál ve vlastním hnízdě

Co se týká pracovního trhu a jeho momentálních problémů, vnímá HR specialistka z Feedo velkou nejistotu a na ní navazující menší ochotu lidí měnit zaměstnání, což podle ní platí i v případech, kdy lidé nejsou v práci spokojeni. “Na trhu se tak nacházejí spíše méně kvalifikovaní kandidáti. Podobně jako asi většina personalistů mohu potvrdit, že kvalitních kandidátů není na trhu dostatek. A když už se někdo objeví, spíše se tak porozhlíží po všech možnostech a není lehké ho získat,” říká.
Rovněž popisuje, že z dlouhodobých dat, statistik i výzkumů opakovaně vychází, že propuštění jednoho člověka a najmutí dalšího je ekonomická hloupost. Nový člověk si na sebe mnohdy “vydělá” například až po roce od nástupu do firmy. “Pokud se zaměstnanec osvědčil, ale v daném oddělení si to nesedlo nebo už tam pro něj není tolik práce, nelučte se s ním. Upravte mu agendu, rekvalifikujte ho nebo ho posaďte na volnou židli ve vedlejším oddělení,” radí kolegům z oboru Jana Dočekalová.

“Vždy se snažíme využít lidský potenciál, který tu máme. V případě, že pozice někomu nesedne, se pokaždé snažíme konkrétního člověka posunout směrem, který ho láká, tedy pokud ta možnost je a v daném oddělení máme volné místo.” 

Jana Dočekalová, HR specialistka ve Feedo

 Tým Feeda z pobočky v Hostivici

Tři v jednom a více času na důležitější práci

Hlavním impulsem k používání Sloneeka bylo pro Feedo sjednotit, zpřehlednit a konsolidovat zadávání absencí na jedno místo a v elektronické podobě. Před zavedením Sloneeka firma používala papírové dovolenky podepsané nadřízeným společně se sdíleným dokumentem na Google disku, kde zaznamenávali dovolenou všichni zaměstnanci, a také současně se sdíleným Google kalendářem. Největším problémem bylo koordinování a korigování dat ze tří zdrojů a pokud se objevila jakákoliv chyba jako například ztráta lístečku nebo neuložení absence do sdíleného dokumentu, způsobilo to zaměstnancům i personálnímu oddělení řadu problémů a nepříjemností.

“Šlo o zdlouhavou a komplikovanou práci. Bylo to nepřehledné pro zaměstnance a náročné pro HR. Do dokumentu se zaměstnanci psali sami, občas někdo zapomněl, nenahlásil to předem a lísteček donesl až poté, když se dělaly mzdy. To už se nám se Sloneekem naštěstí stát nemůže. Z nepřehledných tabulek s množstvím chyb máme nyní rychlý a bezpečný systém. Jeho zavedení významně ušetřilo čas všech lidí ve firmě, jak zaměstnanců, tak HR oddělení,” zmiňuje.

 

“Jedno z našich nejbolestivějších míst je určitě omezená kapacita HR oddělení. V 1,5 člověku se toho bohužel opravdu nedá zvládnout hodně, vše je o dobrém time managementu. Díky Sloneekovi, který nám s agendou pomáhá, vzniká prostor na další důležité aktivity, na které běžně není čas.” 

Jana Dočekalová, HR specialistka ve Feedo

 

“Po zadání absence zaměstnancem do Sloneeka dorazí nadřízenému e-mail s možností absenci schválit či zamítnout, jedná-li se o absenci, kde je nutnost schválit nadřízeným. Ten má tedy hned přehled a rychlé upozornění v e-mailu. To samé se stane, když nadřízený provede schválení či zamítnutí absence, e-mail o této změně dorazí podřízenému obratem. Dochází tedy ke zjednodušení a zefektivnění práce,” vysvětluje.

 

“Chybějící kapacity HR oddělení nebývají ve firmách žádnou výjimkou. Na personalistech tak leží velký tlak a musí neustále prioritizovat a hasit, co momentálně hoří nejvíce. Jsem rád, že od těch, kteří náš systém začali používat, slýchám, jak moc jim dovede ušetřit času, nervů i finančních prostředků,” komentuje téma kapacit HR stratég a spoluzakladatel start-upu Sloneek Milan Rataj. 

Implementace podle vzoru hladce

HR specialistka zmiňuje, že nejdůležitější bylo seznámit s novým systémem zaměstnance a vysvětlit jim důležitost i užitečnost nově zavedeného řešení. Určitou dobu firma fungovala v přechodné fázi, kdy Sloneek běžel současně se starým řešením, než na něj postupně přešli všichni zaměstnanci. Jelikož nešlo o žádné složité funkcionality, nebyl podle ní proces nastavení a implementace nikterak zdlouhavý ani náročný.

“Původně byl systém zaveden pro Feedo, po fúzi se společností ags92 se Sloneek rozšířil i na českou a část slovenské strany skupiny ags92. Zprvu byly systémy rozdělené na dvě země, ale od léta 2022 jsme úspěšně provedli migraci a nyní už tak máme vše pohromadě,” říká.


Nastavení je podle ní velmi flexibilní, rovněž pracovní doba lze u každého zaměstnance zadávat individuálně dle konkrétního typu úvazku.
“To samé platí u absencí, po propojení CZ a SK jsme naráželi na problém s jiným druhem absencí dle zemí. Sloneek je v tomto ohledu opravdu perfektní nástroj, protože vytvořené absence můžeme přiřadit nejen vybraným zaměstnancům, ale máme dokonce možnost nastavit i s příslušnou jazykovou mutaci,” chválí all-in-one HR systém Dočekalová. Kvalitu Sloneeka potvrzuje i odchodovost klientů, která v roce 2022 činila přesně 0 %.  

 

“Je to moderní HR systém, který jde kupředu, nezůstává na místě a stále v něm nacházím nové a nové aktualizace. Během implementace, ale i kdykoliv potom jsme se mohli opřít o specialisty ze Sloneeka. Ti byli a jsou připraveni poskytnout rychlou pomoc či radu. Komunikace s nimi je přátelská a zároveň profesionální. Sloneeka mohu jedině doporučit.” 

Jana Dočekalová, HR specialistka ve Feedo


HR specialistka firmy Feedo Jana Dočekalová

Spokojený zaměstnanec, spokojený personalista


 Zaměstnanci si podle Dočekalové pochvalují, že když s někým potřebují cokoliv řešit, tak si mohou na pár kliknutí ověřit, zda náhodou nemá dotyčný dovolenou či jinou absenci a jak dlouho bude případně pryč. Napříč skupinou se také zvýšila transparentnost absencí, což se ve firmě velmi osvědčilo.

 

“Pozitivní odezvy máme i na přehled týmů, což je taková menší organizační struktura, která se dá ve Sloneekovi sestavit. Zaměstnanec si tak může lehce ověřit, kdo do jakého týmu patří. Několik zaměstnanců rovněž využilo i nedávno vzniklou funkci Schránka důvěry. Vše je anonymní a zaměstnanci se tak nebojí napsat svůj názor. Vnímám, že umožnit jim dát bezpečný feedback je právě jedna z rolí HR,” říká personální specialistka z Feedo, které patří pod skupinu Ags92.

 

“S nápadem začít používat konkrétně Sloneeka přišel jednotlivec, ale současně za tím stála celofiremní vize posunout Feedo zase o něco dál, zlepšit procesy a zjednodušit práci jak zaměstnancům, tak HR oddělení. Rozhodující byla také dobrá cena,” dodává na závěr Jana Dočekalová s tím, že Feedo používá Sloneeka od roku 2017, a loví v paměti, že o jeho existenci se pravděpodobně dozvěděli na konferenci nebo při hledání vhodného HR systému, který by pomohl vyřešit jejich problémy.

 

Děkujeme našim klientům ze společnosti Feedo za ochotu a otevřenost při sdílení informací, které mohou být přínosem pro další HR odborníky a firmy.

Group 1466