Group 33959
🤖 Umělá inteligence ChatGPT dorazila do HR.
Objevte Sloneek AI 👈
🤖 Umělá inteligence ChatGPT dorazila do HR. Vyzkoušejte jej zdarma už dnes!

5 vět, po kterých vám vedení zaručeně pořídí HR systém

11-1

‚‚Šéfe, já už to nedávám…’’

My víme. Jako personalista to nemáte jednoduché. Situace na trhu vám do karet zrovna nehraje, ale lidi jsou prostě třeba. Do toho remote práce, flexibilní úvazky, pořizování firemního majetku na home office, změny, vyhlášky, procesy, GDPR a vedení, které by rádo mělo o všem přehled hezky na papíře. Jenže v tom shonu a agendě už vám prostě klasické tabulky nestačí a trochu vám dochází dech. Chcete proto zlepšení. Nějaký ten systém, strukturu, nejlépe digitálního parťáka, co vám ulehčí. Na trhu jich naštěstí existuje řada, ale má to svá ale.

Tím prvním a největším je, že vedení často nechce o podobných vymoženostech ani slyšet – vidí zbytečné výdaje a začne nepříjemnou sadou otázek. Naštěstí už víme, jaké to budou, a proto vás na ně připravíme. Tenhle článek schovejte někam mimo jejich oči, protože vám ukážeme okouzlující taktiky, jak je získat na svou stranu.

Ještě než vám ale tuto zbraň dáme do rukou, nejdřív si musíme definovat, co takový HR systém vlastně je a k čemu vám bude. Ona to není žádná věda. Stejně jako účetní pro správu majetku, financí a faktur firmy potřebuje specializovaný program, i HR potřebuje k práci s lidmi profi systém. Z něj zvládnete vést evidenci zaměstnanců, docházky, majetku, nastavovat procesy, zasílat reporty… co vám to ale přinese?

  1. Ušetříte sobě a manažerům čas, abyste se všichni mohli opravdu věnovat lidem
  2. Odpadne vám dokolečka pořád ta samá administrativa
  3. Automatizací si zrychlíte procesy i agendy a stanete se super HRistou
  4. Budete mít ve všem pořádek a klidnější hlavu
  5. Compliance vás pochválí za neprůstřelně zvládnuté smlouvy, předáváky, BOZP, GDPR…

 

Jenže tohle pořád nejsou argumenty pro šéfa. Takže přiostříme. Jdeme na 5 vět, kterými zaručeně přesvědčíte vedení, že opravdu potřebujete HR systém.

1. Věta: ‚‚Ušetří to firmě balík peněz’’

Minutka sem, minutka tam a ono se to nastřádá. Každé mávnutí rukou nad tím, že tentokrát to tedy výjimečně (opět) vyplníte ručně, že je to jen chvilka, stojí firmu čas. A čím vyšší pozice, tím je čas dražší. Ve výsledku to na smlouvách, evidencích, reportech a docházkách může bez automatizace dělat třeba xxx minut na manažera za měsíc, což už je při desíti manažerech pěkná částka. Nedokážete si to představit? Spočítejte si to níže.

Otevřít Sloneek kalkulačku

2. Věta: ‚‚Budeme mít nad vším dohled’’

Co s malou firmou umanévrujete tak nějak na ‚‚punk’’ už může být ve větší operaci poměrně problém, který brání v rozletu. A firmu její majitelé založili proto, aby jim rostla. K tomu je potřeba mít precizní přehled o tom, jaké máte náklady na zaměstnance, kdo jak a proč má váš firemní majetek, komu končí zkušebka, nebo třeba kdo dostal nedávno přidáno. Dobrý HR systém má ale i úkolové šablony, které například zjednoduší onboarding nových kolegů a školení, takže budete přesně vědět, kdy je ten správný čas někoho povýšit.

3. Věta: ‚‚Zlepší se nám leadership’’

Od čeho jsou placení manažeři? Aby plnily donekonečna tabulky? To by byla tedy drahá sranda. Manažer se má věnovat lidem, má je rozvíjet, řídit a prosazovat tak vizi a strategii společnosti. Řadu reportů jde v duchu prvního bodu automatizovat, ušetřit čas a mít odpočatější a soustředěnější management, který dělá tu práci, která je opravdu důležitá.

4. Věta: ‚‚Nepůjdou po nás úřady’’

Aniž by si to mnozí uvědomovali, povinností, výkazů a zapeklitostí je jen ve vztahu firma zaměstnanec jako máku. Co třeba taková citlivá data zaměstnanců? Víte, kde je máte uloženy? A co když uniknou? Právě s HR systémem řešit nemusíte. Nastavíte kdo má mít k čemu přístup a máte vystaráno. Dobrý systém vám pohlídá smlouvy a navíc i směrnice, u kterých zajistí, aby bylo opravdu prokazatelné, že se s nimi zaměstnanec seznámil. Ani nejpřísnější kontrola vás nerozhází.

5. Věta: ‚‚HR už nedělá jenom papíry’’

Doby, kdy byli personalisté zejména k tomu, aby plnili administrativní jsou ta tam. Ať už se podíváte na data od Gartneru, report od LinkedInu, nebo pravidelně sledujete datovou snídani od LMC, rok 2020 byl pro HR změna opravdu veliká. Překotná digitalizace, přesun na home-office a velká vlna kariérních změn ukázala, že bez HR firma, která to myslí vážně prostě nemůže fungovat. Personalisté se postupně posouvají k vedoucím rolím a jejich ultimátním cílem je prodlužování životního cyklu zaměstnanců. Nejen v jedné roli, ale v celé šíři potenciálu zaměstnance. Fluktuace je totiž straší startupy, korporáty i střední firmy.

Tak a teď máte nabito a můžete pomalu chystat prezentaci. Níže najdete podklady, které vám pomůžou ji připravit.

👉 Jak vybrat HR systém? Těchto 7 věcí vám nesmí chybět.

👉 9+1 nejčastějších problémů, které s kvalitním HR systémem hravě vyřešíte.

A když ani tohle šéfy nepřesvědčí? Tak na ně pošlete našeho Milana.

Frame 5-2