Zkušební doba

Zkušební dobou v pracovněprávních vztazích se jednoduše řečeno rozumí období, během kterého mohou zaměstnavatel i zaměstnanec zjistit, zda mezi nimi bude spolupráce fungovat.

 

Zaměstnavatel může využít zkušební dobu k posouzení kvalifikace a pracovního výkonu nového zaměstnance. Na druhé straně, zaměstnanec může využít zkušební dobu k získání bližšího seznámení s prací a pracovním prostředím a k rozhodnutí, zda je práce pro něj vhodná. Pro obě strany současně pak platí, že by měl nastat také vzájemný soulad v hodnotách a očekáváních.

 

Jak dlouhá je zkušební doba?

 

Zkušební doba není ze zákona povinná, ale pokud se pro ni zaměstnavatel rozhodne, musí být vždy sjednána. Samotná délka zkušební doby se může lišit v závislosti na dohodě mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, ale podle Zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce nesmí přesáhnout tři měsíce. Pouze u vedoucích zaměstnanců může být zkušební doba sjednána až v délce 6 měsíců.

 

Při uplynutí této doby se musí zaměstnavatel a zaměstnanec rozhodnout, zda budou spolupracovat dál, nebo se pracovní poměr ukončí. Pokud během zkušební doby nedojde ke stanovení jinak, platí pracovní smlouva i nadále.

 

Na co si ještě u zkušební doby dát pozor?

 

Sjednat zkušební dobu je nutné písemně nejpozději v den nástupu do práce, tedy v den, kdy byl zaměstnanec jmenován na nové pracovní místo. Pokud není zkušební doba sjednána písemně, není platná. Zkušební dobu nelze sjednat, pokud už pracovní poměr mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem vznikl.

 

Důležité je také zmínit, že zkušební doba může být kdykoliv v době jejího trvání bez důvodu ukončena, a to oběma stranami.

 

Mějte vše pod kontrolou v HR systému

U pracovních smluv a s nimi spojených zkušebních dob je klíčový hlavně pořádek v dokumentech a datech. S HR systémem Sloneek budete mít vše pod palcem. Do aplikace jednoduše nahrajete smlouvy, které můžete elektronicky podepisovat, a nastavíte si upozornění na konec zkušební doby. Nemůže se vám tedy stát, že byste něco opomenuli nebo nějaký termín prošvihli. U všech zaměstnanců budete také držet přehledně veškerou evidenci v jejich uživatelských složkách.

Jsme tu pro vás

Můžeme vám pomoci?

Naši experti zodpoví jakékoli otázky, provedou vás systémem Sloneek a pomůžou vám transformovat vaše HR na moderní all-in-one řešení.

  • Špičkový onboarding
  • Představení všech funkcionalit
  • Prezentace a nabídka vašemu HR na míru
  • Odpověď na jakékoli dotazy
Group 1469-1
image 58
Group 1469
image 55

Zanechte nám kontakt, 
ozveme se vám.