Tyrkysová firma (nebo tyrkysová organizace) nemá klasickou hierarchickou strukturu, kde by byl v čele ředitel a pod ním další vedoucí pracovníci jednotlivých oddělení. Je to systém založený na ploché struktuře se sebeřízením, ne na moci a pozicích.

Fungování tyrkysových organizací popsal v roce 2014 belgický autor Frederic Laloux ve své knize Budoucnost organizací. Zkoumal, jak se vyvíjely lidské komunity a pro lepší přehlednost jednotlivé typy organizací odlišil barvami.

V tyrkysových firmách jsou lidem místo pracovních pozic s přesným popisem práce přidělovány oblasti, za které přebírají zodpovědnost. Šimon Steffal, zakladatel Mindset Mentors, v rozhovoru pro Sloneek popisuje fungování tyrkysové firmy na jednoduchém příkladu: “Pokud je ve firmě člověk, který se stará o grafiku, tak má svobodu dělat veškerá rozhodnutí týkající se grafiky. Neznamená to, že si nemůže vyžádat pohledy, rady či připomínky dalších kolegů a kolegyň, ale finální rozhodnutí je na něm, protože má nejvyšší kompetence v této oblasti.”

Máte zájem o více informací o Sloneekovi?

Naši experti Václav, Adam, Richard a Sebastian vás s HR systémem Sloneek rádi seznámí a zodpoví všechny vaše otázky.

  • provedou vás funkcemi aplikace
  • zodpoví všechny vaše dotazy
  • připraví prezentaci i nabídku na míru
  • poskytnout špičkový onboarding
Group 1469-1
image 58
Group 1469
image 55

Nezávazná ukázka