Tyrkysová firma

Tyrkysová firma (nebo tyrkysová organizace) nemá klasickou hierarchickou strukturu, kde by byl v čele ředitel a pod ním další vedoucí pracovníci jednotlivých oddělení. Je to systém založený na ploché struktuře se sebeřízením, ne na moci a pozicích.

Fungování tyrkysových organizací popsal v roce 2014 belgický autor Frederic Laloux ve své knize Budoucnost organizací. Zkoumal, jak se vyvíjely lidské komunity a pro lepší přehlednost jednotlivé typy organizací odlišil barvami.

V tyrkysových firmách jsou lidem místo pracovních pozic s přesným popisem práce přidělovány oblasti, za které přebírají zodpovědnost. Šimon Steffal, zakladatel Mindset Mentors, v rozhovoru pro Sloneek popisuje fungování tyrkysové firmy na jednoduchém příkladu: “Pokud je ve firmě člověk, který se stará o grafiku, tak má svobodu dělat veškerá rozhodnutí týkající se grafiky. Neznamená to, že si nemůže vyžádat pohledy, rady či připomínky dalších kolegů a kolegyň, ale finální rozhodnutí je na něm, protože má nejvyšší kompetence v této oblasti.”

Jsme tu pro vás

Můžeme vám pomoci?

Naši experti zodpoví jakékoli otázky, provedou vás systémem Sloneek a pomůžou vám transformovat vaše HR na moderní all-in-one řešení.

  • Špičkový onboarding
  • Představení všech funkcionalit
  • Prezentace a nabídka vašemu HR na míru
  • Odpověď na jakékoli dotazy
Group 1469-1
image 58
Group 1469
image 55

Zanechte nám kontakt, 
ozveme se vám.