Praktické aspekty implementace HR softwaru – rozhovor s HR manažery

brooke-cagle-uHVRvDr7pg-unsplash-2

Personální oddělení v mnoha firmách ještě stále dávají přednost Excelu a zastaralým řešením před komplexním HR softwarem. Mohou je odradit obavy z dlouhé doby implementace, nespolehlivé zákaznické podpory nebo složitosti systému. Zda je důvod k obavám skutečný jsme zjišťovali u těch nejpovolanějších. Zeptali jsme se HR manažerů, aby se podělili o své zkušenosti.

Jaký vliv má používání kvalitního personálního softwaru na celkové výsledky společnosti?

„V kvalitním HR systému vidím několik klíčových výhod. Jednou z nich je značná úspora času HR týmu, který se pak může věnovat více dalším oblastem a nemusí pálit čas na správě mnoha excelů či jiné základní databázi, která ovšem nezvládne víc než evidenci. Druhým argumentem pro HR software je přehlednost údajů o týmu pro manažery.

“Na dvě kliknutí si moci zobrazit od čerpání dovolené, počet odpracovaných hodin či absencí, až po správu dokumentů, je velká výhoda pro každého, kdo někdy vedl tým a chápe, kolik času dokáží tyto administrativní činnosti zabrat. Z pozice HR vítám i možnost pokročilého reportingu a přehlednost dashboardů”.
Jana Procházková, Head of HR Czechitas

“Úspech a rast každej organizácie závisí od toho ako dobre sú jej zamestnanci riadení a ako s nimi zaobchádza spoločnosť. U nás v Top4Sporte má používanie kvalitného HR softwéru obrovský dopad. Pracujeme remote a doba s pandémiou Covid-19 bola pre HR oddelenie výzvou”.

“Pomocou kvalitného HR softwéru sa riadenie zamestnancov stáva menej závislé na našom oddelení, zvyšuje to efektivitu práce, pretože rutinné veci sa dajú automatizovať. Vďaka tomu držíme zamestnancov motivovaných a spokojných, pretože získajú tak väčšiu samostatnosť a znižuje sa ich tak závislosť od HR oddelenia. Naviac tento proces je transparentný a buduje to dôveru v zamestnancoch”.
Maja Moravčíková, HR Manager, Top4Sport

Čeho jste se nejvíce obávali před zavedením HR systému?

“Určite skostnatelým prístupom. Ako hovorí jedna z našich firemných hodnôt – #thinkforward. Sme česká spoločnosť avšak so zamestnancami z 22 krajín zatiaľ z Európy. Báli sme sa, že nenájdeme softwér, ktorý bude UX priateľský, spĺňať českú legislatívu, ale bude prístupný aj pre našich zahraničných kolegov a nebude tam jazyková bariéra”.
Maja Moravčíková, HR Manager, Top4Sport

“Asi jako před implementací každého nového softwaru před námi stály obavy ohledně uživatelské přístupnosti a ochoty kolegů používat další systém. Velkou výhodu jsme ale našli v ochotě Sloneeka brát v potaz naší zpětnou vazbu a v možnosti implementace našich požadavků. Navíc se prokázala vysoká míra intuitivnosti systému, takže nejsou potřeba složité manuály”.
Jana Procházková, Head of HR Czechitas

Jaké trendy v oblasti digitalizace HR procesů budou mít podle vás v krátkodobém i dlouhodobém horizontu největší dopad na společnosti?

“Z mého pohledu bude důležitá již probíhající automatizace rutinních činností, reportingu a digitalizace podpisů, předávání a uchovávání dokumentů. I vzhledem k stále častější práce z domova či remote, už dle mého nefunguje model správy dokumentů „na papíře. Naopak jsem velkým zastáncem zachování lidského kontaktu a individuálního přístupu v oblastech, které nutně stojí na kvalitě interakce – např. rozvoj a manažerský přístup, některé části onboardingu a další”.
Jana Procházková, Head of HR Czechitas

“Vďaka pandemickej dobe sa zrýchlil proces digitalizácie pohovorov – transformovala sa do online sveta a je potrebné byť na túto situáciu pripravený alebo byť schopný rýchlo sa situácií prispôsobiť. Jednou z najdôležitejších funkcií HR oddelenia je určite nábor – získavanie talentov. Ak sa pozrieme na dnešok, vieme, že podľa posledných dostupných údajov EUROSTAT-u (za február) mala Česká republika najnižšiu mieru nezamestnanosti v celej EÚ, a to 2,6 % (priemer EÚ 6,4 %). Určite je potrebné s kandidátmi pracovať rýchlo, efektívne, aby sme budovali kvalitný Employee branding a udržali dobrý Candidate experience”.

“Čo sa týka dlhodobejšieho hľadiska z pohľadu digitalizácie trendov si myslím, že sa firmy začínajú viac orientovať na svojich zamestnancov a udržovanie si talentov vo firme. Rozvoj zamestnancov je základom dlhodobého úspechu spoločnosti. Vďaka digitálnej transformácií v oblasti employee developmentu môžeme vybudovať kvalifikovanejšiu a efektívnejšiu pracovnú silu, posilníme tak udržanie talentov vo firme. Vďaka digitalizácií môžeme zaznamenávať výkonnosť človeka, školenia, ciele, ale dokáže sledovať aj pravidelné rozvojové meetingy s managerom a viesť tak zmysluplnejšie rozhovory, ktoré môžu dopomôcť karirérnemu rastu. Zamestnanci získajú viac zručností, nadšenie a budú mať väčšiu šancu na úspech”.
Maja Moravčíková, HR Manager, Top4Sport

 

Jaký byl hlavní důvod, proč jste se rozhodli zavést Sloneek do vaší společnosti? Jak vás přesvědčil v porovnání s konkurenčními řešeními? 

“Hlavný dôvod prečo sa v Top4Sporte rozhodli práve pre HR nástroj – Sloneek bol to, že splňuje naše požiadavky – spĺňa českú legislatívu a poskytuje nám anglickú mutáciu webu pre našich zahraničných kolegov.

Zároveň nás veľmi milo prekvapil prístup k spolupráci z ich strany. Josef (Pre-Sales Manager at Sloneek) s nami komunikoval rýchlo, ochotne, preňho každá situácia má nejaké riešenie, aby obe strany boli spokojné – sú ochotný nám ich softvér prispôsobiť našich požiadavkám”.
Maja Moravčíková, HR Manager, Top4Sport

“Pro implementaci jsme se rozhodli, když počet našich kolegů začal od padesátky pomalu ale jistě mířit ke stovce, které jsme po půl roce opravdu dosáhli – naštěstí s již implementovaným systémem. Rozhodnutí bylo jednoduché na základě potřeby mít jedno místo s údaji o zaměstnancích, veliké usnadnění s trekováním docházky a s perspektivou spolehlivého a snadného reportingu”.

“Oproti ostatním systémům Sloneek výrazně převažoval v uživatelské přívětivosti a na začátku hlavně obrovské podpory v implementaci a ochotě vzít v potaz některé z našich požadavků, které nám práci ještě usnadnily”.
Jana Procházková, Head of HR Czechitas

Na trhu existuje na výběr několik personálních systémů. Jak zjistit, který je ten pravý? Nekupujte kočku v pytli, většina personalistických systémů nabízí možnost si je na několik dní vyzkoušet. Zájemcům kráčí naproti i HR systém Sloneek, který si můžete vyzkoušet zdarma na 14 dní.

Našim úžasným klientům děkujeme za sdílení informací, které mohou pomoci ostatním HR odborníkům učinit lepší rozhodnutí. I díky vám je Sloneek tím čím je 🙂