25energy – První, co si v práci otevřu, je Sloneek

25energy

Obnovitelná energie má budoucnost. Toho si je dobře vědoma firma 25energy, která už od roku 2015 staví vysoce výkonné solární systémy s použitím těch nejlepších technologií z Evropy a USA. Fotovoltaické elektrárny nabízí českým domácnostem, které chtějí snížit své energetické náklady, ale i firmám, pro které sluneční energie znamená nejen ušetřené výdaje, ale také snížení energetické závislosti a podílení se na udržitelném a odpovědném přístupu k životnímu prostředí.

V 25energy si zakládají na odborné znalosti, odpovědnosti i kvalitě provedení. Pravidelně se účastní oborových veletrhů a neustále sledují vývoj nejvýznamnějších producentů na trhu.

Cesta k profesionálnímu HR

25energy je malá firma o zhruba 30 zaměstnancích, jíž vládne uvolněná a rodinná atmosféra. Udržet přehled o tom, kdo má co na starosti a na čem pracuje, je ale poměrně pracné. Řada zaměstnanců pracuje z terénu, někteří z domova, jiní chodí do kanceláře pravidelně, jiní částečně pracují remote. Vždy záleží na povaze práce, ale i možnostech zaměstnance. Uhlídat docházku i místo výkonu práce tedy není pro HR manažerku nic snadného.

Když jsem nastoupila, byl to tu docela punk. Dovolené i absence se zaznamenávaly do Excelu. Smlouvy a dokumenty byly různě po složkách. V ničem nebyl systém,“ popisuje začátky HR Hana Konečná, back office manažerka, která má HR agendu na starost.

Postup byl jasný, najít nástroj, který by vedení HR agendy zefektivnil a dal jí řád.

Sloneek na scéně

O Sloneekovi se Hana Konečná dozvěděla od své kolegyně, následně si ale ještě sama udělala malou rešerši.

Sloneek si mě získal díky dobrým referencím a také tím, že jde o českou aplikaci. Chtěli jsme systém, který je v českém jazyce a bude srozumitelný na používání pro všechny zaměstnance,“ komentuje výběr back office manažerka.

V lednu 2024 se tedy v 25energy pustili do implementace. Tím, že firma nevyužívala žádný jiný systém, ze kterého by bylo možné do Sloneeka přenést potřebná data o zaměstnancích automaticky, bylo nutné, aby je manažerka vyplnila sama. Vzhledem k velikost firmy se ale nejednalo o náročnou záležitost.

Kdybych měla zavedení Sloneeka ohodnotit, rozhodně bych dala deset bodů z deseti. Aplikace je intuitivní, přehledná. Nápovědu jsem využila asi dvakrát,“ chválí si Hana Konečná. Kladně hodnotí i zkušenost se zákaznickou podporou, která ji při seznamování provedla jednotlivými moduly a částmi aplikace.

Kde to najdu? Ve Sloneekovi

Poté co HRistka ve Sloneekovi vytvořila karty zaměstnanců, bylo možné začít evidovat docházku a absence a využívat kalendář. Následně vložila do systému dokumenty jako smlouvy či předpisy a začala využívat evidenci pomůcek. Vedení firmy tak získalo přehled nejen o tom, kdo a kde na jakém úkolu pracuje, ale také jaký majetek má v zápůjčce.

Zaměstnanci zase získali přehled o své dovolené a vědí, kam si jít pro informace.

Lidé si ve Sloneekovi hledají kontakty na kolegy, já nemusím vysvětlovat, kde mají danou věc hledat, a odpovídat na zbytečné dotazy ohledně zbývající dovolené. Stačí jen říct – máš to ve Sloneekovi,“ usmívá se Konečná.

Novinka, která ušetřila čas

Sloneek přinesl do 25energy mnoho nového. Jak na změnu reagovali zaměstnanci? Podle slov HR manažerky tak jako na každou novinku zprvu váhavě, brzy ale poznali její přednosti. Vyplňování, které se nejprve jevilo jako práce navíc, jim nyní přináší jednodušší plánovaní práce i již zmiňovanou studnici informací.

Pořízení Sloneeka podle ní byl jednoznačně dobrý krok, který jí ušetřil hodiny času. Místo ručního výpočtu výkazu docházky má report na pár kliknutí. Nemusí složitě posílat dokumenty k podpisu, ale jednoduše je může podepsat elektronicky.

Do budoucna bych určitě ráda začala využívat také hodnocení a modul pro onboarding, který jsem zatím neměla čas prozkoumat a připravit,“ říká Hana Konečná. Své hodnocení pak uzavírá slovy: „První, co si ráno otevřu, je e-mail a Sloneek.“

Slyšet taková slova nás neskutečně těší. Jsme moc rádi, když Sloneek dokáže lidem zpříjemnit a usnadnit práci a často úplně proměnit fungování HR. Kvalitní HR je základem pro dobré fungování firmy i udržení firemní kultury. A vážíme si toho, když můžeme být v tomto směru firmám vítaným pomocníkem,“ dodává Milan Rataj, zakladatel Sloneeka.