Kontraktor vs. zaměstnanec – kterého z nich vaše firma potřebuje?

Kontraktorvszam

Při provozování podniku potřebujete různé typy pracovních poměrů pro různé typy úkolů. Někdy skutečně potřebujete zaměstnance na 40 hodin týdně a jindy je potřebujete jen na rychlé, příležitostné úkoly.

Naštěstí si vždy můžete vybrat. Podle svých potřeb můžete najmout zaměstnance nebo nezávislé dodavatele.

Oba typy zaměstnanců mají své specifické výhody a nevýhody, proto je důležité pochopit rozdíl mezi nimi ještě předtím, než učiníte důležité rozhodnutí o jejich najmutí.

Dnes se budeme zabývat základy pojmů dodavatel (kontraktor) vs. zaměstnanec, abyste mohli najmout ty správné lidi, ušetřit peníze a aby vaše podnikání šlapalo jako hodinky. Zjistíte, zda má nezávislý dodavatelský vztah větší smysl než najímání zaměstnanců, abyste mohli lépe rozhodovat o náboru.

Kdo je nezávislý dodavatel – kontraktor?

Dodavatel (obvykle se mu říká kontraktor) je jednotlivec nebo společnost, která poskytuje služby jinému podniku.

Nezávislí dodavatelé jsou obvykle najímáni na konkrétní projekt nebo úkol a nejsou považováni za placené zaměstnance společnosti, pro kterou pracují.

Ve většině případů jsou nezávislí dodavatelé placeni za hodinu, den nebo projekt a nemají nárok na výhody, jako je zdravotní pojištění, dny dovolené nebo jiné výhody, jaké mají zaměstnanci.

Nezávislí dodavatelé dostávají fixní částku a jsou odpovědní za placení vlastních benefitů, daní ze samostatné výdělečné činnosti, pojištění a dalších nákladů.

Mezi příklady nezávislých dodavatelů patří marketingová agentura vytvářející obsah pro váš blog, nezávislý designér vytvářející bannery pro vaše sociální média nebo vývojář opravující vaše webové stránky.

Nezávislý dodavatel nemusí pracovat jen pro jednu společnost – může být zaměstnán u libovolného počtu firem a stačí mu zasílat faktury za provedené služby.

Kdo je zaměstnanec?

Zaměstnanec je osoba, která pracuje pro firmu na plný úvazek a na dobu určitou/neurčitou.

Zaměstnanci jsou obvykle placeni mzdou. Většinou mají také nárok na benefity, jako je zdravotní pojištění, dovolená, nemocenská, placené členství v posilovně a další. Stručně řečeno, zaměstnanci dostávají čistou mzdu, zatímco zaměstnavatel má na starosti placení všech daní z příjmu, benefitů a nákladů nad rámec vyplacené mzdy.

Zaměstnanci mají také možnost získat v rámci společnosti zvýšení platu a povýšení, na rozdíl od nezávislých dodavatelů, kteří mají obvykle vlastní fixní odměny.

Existují různé typy zaměstnanců, které mohou mít společnosti ve svých týmech, např:

 • zaměstnanci na plný úvazek,
 • zaměstnanci na částečný úvazek,
 • příležitostní zaměstnanci,
 • zaměstnanci na dobu určitou,
 • pracovníci na směny,
 • denní a týdenní zaměstnanci,
 • učňové a stážisté

a další příklady.

Zaměstnanci obvykle pracují pro jednoho zaměstnavatele a ve většině zemí nemohou mít legálně více zaměstnavatelů.

Jaký je rozdíl mezi kontraktorem a zaměstnancem?

Mezi nezávislými smluvními partnery a zaměstnanci existuje několik zásadních rozdílů, které byste si měli uvědomit, než se rozhodnete. Peníze jsou sice hlavním problémem, ale je třeba mít na paměti i spoustu dalších aspektů.

Zde jsou ty nejdůležitější.

#1 Zaměstnanci jsou obvykle placeni mzdou, zatímco nezávislí dodavatelé jsou placeni za hodinu, projekt nebo úkol.

Vaši zaměstnanci mají obvykle stanovenou mzdu za svou pozici. Každý měsíc dostávají stejnou mzdu bez ohledu na to, kolik pracují. To znamená, že spisovatel může odvést 10 nebo 40 hodin práce týdně a na konci měsíce bude mít stále stejný plat.

Na konci každého měsíce (nebo jiného časového období) vaše firma vyplatí zaměstnancům mzdu. Na druhou stranu nezávislí dodavatelé předkládají faktury za odvedenou práci.

Jinými slovy, nezávislým dodavatelům platíte podle toho, jak je potřebujete. Pokud víte, že potřebujete pouze předělat webové stránky, můžete zaplatit smluvnímu designérovi za 10 hodin a tím to končí.

V takových situacích nemá smysl najímat zaměstnance na plný úvazek s platem, protože služby určité osoby potřebujete jen na několik hodin měsíčně. Pro vaši firmu má větší smysl najmout si nezávislého dodavatele, který odvede práci s jiným obchodním vztahem.

To ponechává prostor pro flexibilitu, protože nezávislé dodavatele můžete povolávat podle potřeby. Pokud se pracovní zátěž zvýší na 40 hodin týdně, můžete jim nabídnout placené místo zaměstnance ve vaší firmě a změnit jejich status nezávislého dodavatele.

Mějte na paměti, že hodinová mzda nezávislého dodavatele je vyšší než mzda zaměstnance, protože si musí sám platit daně, náklady spojené s prací, vybavení a další.

#2 Vaše firma platí další náklady za zaměstnance, smluvní partneři si platí sami za sebe

Pokud si jako firma najímáte zaměstnance, musíte kromě jejich mzdy platit další náklady. Jaké tyto položky jsou, závisí na mnoha věcech v pracovním poměru, ale především na místě, kde se nacházíte, a na federálních a státních zákonech ve vaší zemi.

Mezi tyto náklady mohou patřit např:

 • zdravotní pojištění
 • daně (například daň z příjmu)
 • náklady na sociální zabezpečení
 • pojištění pro případ odškodnění zaměstnanců
 • penzijní spoření
 • placené volno
 • dovolená
 • pracovní vybavení

To vše znamená, že mzda, kterou vaši zaměstnanci dostávají, je pouze částí toho, co platíte vy jako zaměstnavatel. Co to znamená, můžete zjistit pomocí kalkulačky pro výpočet daně ze mzdy.

Z hlediska firmy je mnohem jednodušší řešit smluvní zaměstnance jako formu pracovního poměru. Pracují za paušální odměnu, např. 60 eur za hodinu. Vy jim zaplatíte 600 eur za 10 hodin práce a nemusíte platit žádné zaměstnanecké výhody, daně ani pojištění navíc.

Nezávislý dodavatel je však registrován jako podnikatel a musí také platit své vlastní daně a náklady. Proto se nedivte, že hodinová mzda nezávislého dodavatele je kvůli jeho statusu zaměstnance výrazně vyšší.

#3 Zaměstnanci pracují pouze pro vás, kontraktoři mohou pracovat pro kohokoli

Když zaměstnáte placeného zaměstnance, znamená to, že podepisuje smlouvu, že pracuje pouze pro vaši firmu. Bez ohledu na rozsah pracovní doby jste jejich jediným zaměstnavatelem.

Naproti tomu dodavatelé mohou pracovat pro libovolný počet klientů. Ve skutečnosti mohou dokonce část práce, kterou jim zadáte, zadat někomu jinému jako nezávislý podnikatel. Mohou například nabízet poradenské služby libovolnému podnikatelskému subjektu.

To nutně neznamená, že dodavatelé jsou horší volbou. Znamená to pouze, že existuje možnost, že nebudou schopni dokončit práci, kterou chcete, a kdy chcete. Tento pracovní poměr není pro každého, proto si jako majitelé malých podniků předem udělejte průzkum.

#4 Zaměstnanci používají vybavení poskytnuté prací, kontraktoři používají vlastní pomůcky

Vaši zaměstnanci obvykle dostanou veškeré vybavení, které k práci potřebují, od vás jako zaměstnavatele. I když pracují na dálku, jste to vy, kdo jim poskytne notebook nebo jiné související nástroje pro práci.

Dodavatelé používají vlastní vybavení, které může zahrnovat hardware, specializované nástroje a programy, stejně jako vlastní internetové připojení a kancelářské prostory. To vše znamená dvě věci:

 • měli byste si dávat pozor na to, k čemu jim umožníte přístup, a zavést přísnější firemní kontrolu.
 • kvůli všem těmto položkám je přirozené, že jejich pronájem na hodinu, den nebo projekt stojí více.

Kterého z nich tedy vaše firma potřebuje?

To skutečně záleží na vašich konkrétních potřebách a okolnostech. Měli byste zhodnotit následující faktory:

 1. Na kolik hodin danou osobu potřebujete
 2. Jaké úkoly potřebujete, aby dělala
 3. Kolik jste ochotni zaplatit
 4. Zda je tento druh práce potřeba vykonávat průběžně
 5. Co má pro vaši firmu větší smysl z právního hlediska

V podstatě musíte zhodnotit své potřeby jako firmy, a to z dlouhodobého hlediska. Špatná volba by vás mohla stát značný čas a peníze a ztížit vám každodenní provoz.

Kontraktor vs. zaměstnanec: jak se rozhodnout?

Rozhodnutí, zda najmout zaměstnance, nebo nezávislého dodavatele, není snadné, zejména pokud se jedná o klíčový úkol pro vaši firmu. Vyžaduje pečlivé zvážení a analýzu potřeb a cílů vaší společnosti – nejen daného úkolu.

Zde jsou klíčové faktory, které byste měli mít na paměti, když se rozhodujete, kterého z nich chcete najmout.

#1 Nejprve si promyslete, na jak dlouho někoho potřebujete

Pokud někoho potřebujete jen na krátkou dobu, může být časově efektivnější najmout si nezávislého dodavatele. Pokud víte, že potřebujete pouze 5 hodin konkrétní návrhářské práce týdně, je nezávislý dodavatel mnohem lepší volbou.

Na druhou stranu, pokud víte, že by člověk mohl dělat design pro vaše webové stránky, sociální média, aplikace, e-maily a další úkoly, můžete zvážit najmutí zaměstnance na plný úvazek.

Budete ho mít v kanceláři 40 hodin týdně a může dělat více než jeden úkol. Také vám budou vždy k dispozici pro nové úkoly, které jsou součástí jejich role.

Musíte pečlivě zvážit, zda práce, kterou máte nyní na talíři, je dostatečná na to, abyste si najali zaměstnance na plný úvazek. Pokud někomu dáváte plat a on ve skutečnosti pracuje jen 20 hodin týdně, je rozumnější najmout si dodavatele.

Také pokud máte v průběhu roku rušná období s prací navíc, má větší smysl přibrat nezávislé dodavatele, kteří zvládnou dodatečnou pracovní zátěž. Například e-shopy mají kolem Vánoc více práce a není neobvyklé najmout si další ruce na prodej nebo zákaznickou podporu jen na měsíc nebo dva.

#2 Zvažte svůj rozpočet

Jak bylo uvedeno výše, cena za pronájem zaměstnance je obvykle mnohem vyšší než za pronájem nezávislého dodavatele na kratší dobu. Možná dokonce nemáte rozpočet na to, abyste někoho jako zaměstnance vůbec najali.

Z krátkodobého hlediska stojí najmutí nezávislého dodavatele méně. Pokud přijde a odvede 20 hodin práce, platit mu o něco vyšší hodinovou sazbu má pro váš výsledek smysl.

I když, pokud musíte každý týden povolávat nezávislé dodavatele, aby dokončili podobnou práci, sečtěte si čísla, protože může být prostě rozumnější platit 5 000 Kč měsíčně za zaměstnance než platit stejnou částku za dodavatele.

Celkově si před konečným rozhodnutím sedněte se svým účetním (kterého byste měli mít jako registrovaná firma) a projděte si čísla.

#3 Nakonec se zamyslete nad tím, jaký typ práce potřebujete nechat provést

Některé úkoly jsou vhodnější pro nezávislé dodavatele, zatímco jiné jsou vhodnější pro zaměstnance.

Když se rozhodnete najmout dodavatele, v podstatě najímáte někoho s určitým souborem dovedností a odborných znalostí potřebných k dokončení daného úkolu nebo projektu.

Vaši nezávislí dodavatelé se obvykle specializují na úkoly, které chcete provést, takže je pravděpodobné, že je mohou splnit efektivněji než vaši běžní zaměstnanci.

Pokud však chcete, aby vaše pracoviště bylo plné lidí s komplexním přístupem a schopností multitaskingu, ochotných postarat se o několik aspektů práce pracovníka najednou, mohou být lepší volbou zaměstnanci.

Zaměstnanci sice nemusí být stoprocentně specializovaní na jednu konkrétní věc, ale vždy to mohou vynahradit tím, že mají určité dovednosti v jiných, stejně důležitých oblastech.

Jak poznat, že přijímáte toho správného člověka pro danou práci?

Ať už najímáte zaměstnance nebo dodavatele, chcete se ujistit, že najímáte někoho, kdo je schopen danou práci vykonávat. Zde je několik způsobů, jak se ujistit, že jste na správné cestě.

#1 Zkontrolujte kvalifikaci

Nechcete přece najmout vývojáře v jazyce Java, který nikdy nenapsal ani řádek kódu, ať už jde o zaměstnance nebo dodavatele. Klíčovým aspektem při najímání je ujistit se, že se skutečně orientuje ve svém oboru. Doporučujeme provést následující úkony, a to bez udání pořadí:

 • prověřit jejich reference (u jiných majitelů malých firem, přečíst si recenze na internetu, pokud najímáte agenturu, kontaktovat předchozí zaměstnavatele/klienty).
 • vyžádejte si jejich portfolio a ukázky práce
 • prověřte si jejich minulost (buď sami, nebo si najměte firmu, která se na tento typ práce specializuje)
 • zadejte jim placený testovací úkol

V době, kdy je vydávání se za někoho jiného skutečnou hrozbou, vám provedení všech těchto úkonů zaručí, že pracujete s někým spolehlivým a důvěryhodným.

#2 Ujasněte si, co od práce očekáváte

Ať už najímáte nezávislého dodavatele nebo zaměstnance, tato osoba musí vědět, co konkrétně po ní chcete. U zaměstnanců by tyto informace měly být uvedeny v popisu práce. U nezávislých smluvních partnerů byste je měli zahrnout do jejich briefů.

Chcete-li nastavit správná očekávání, mějte naprosto jasno v tom, co daná práce obnáší. Vysvětlete následující:

 • co by měl dotyčný dělat
 • jaká je metrika úspěchu pro danou práci
 • jakých milníků by měl zaměstnanec/nezávislý dodavatel dosáhnout
 • s jakými dalšími lidmi z vašeho týmu bude spolupracovat
 • s jakými nástroji bude muset pracovat, aby práci zvládl
 • jak dlouho by mělo trvat dokončení práce

Při najímání zaměstnanců vstupuje do tohoto pracovního poměru více faktorů. Kromě technických aspektů, jak práci odvést, chcete také najmout někoho, kdo je skvělým týmovým hráčem a zapadne do vaší týmové kultury, což nás přivádí k dalšímu bodu.

#3 Ujistěte se, že máte rádi člověka, kterého zaměstnáváte

Nezávislí dodavatelé jsou z povahy svého pracovního poměru méně v kontaktu s ostatními zaměstnanci vaší společnosti. Přijdou, odvedou práci a vy je můžete požádat, aby se vrátili, jakmile pro ně budete mít více práce.

Na druhou stranu najmutí zaměstnance znamená, že do svého týmu přidáváte dalšího člověka – někoho, kdo spolupracuje se svým vlastním týmem a celou společností.

V obou případech se chcete ujistit, že si dobře rozumíte z hlediska kultury a komunikace. U zaměstnanců to můžete zjistit během pracovních pohovorů, kde můžete klást osobnější otázky.

U nezávislých dodavatelů to není tak snadné, protože osoba, se kterou hovoříte, není vždy osobou, která vykonává danou práci. Pokud vám však komunikace od začátku nepřipadá v pořádku, považujte to za znamení, že byste se měli obrátit jinam.

Závěr

Nyní již víte, jaký je rozdíl mezi zaměstnanci a nezávislými dodavateli a jak vybrat tu nejlepší variantu pro vaše podnikání.

Volba mezi nezávislým dodavatelem a zaměstnancem není vždy snadná. Správná volba však znamená lepší pracovní postupy, zlepšení provozu a úsporu peněz.

Po přijetí nového zaměstnance nebo nezávislého dodavatele doporučujeme také využít nástroje pro řízení lidských zdrojů, jako je například Sloneek. Díky němu se nástup nových zaměstnanců posune na vyšší úroveň a vy se nebudete muset starat o jedinou věc díky mnoha automatizačním funkcím. Váš tým lidských zdrojů si vás zamiluje a vy ušetříte čas i peníze.

Pokud se vám tento článek líbil, podívejte se na naše další, podobné publikace. Jinak děkujeme za zastavení a přejeme hodně štěstí při přijímání zaměstnanců!