Microlearning, game-changer při vzdělávání manažerů ve světě i u nás

A,Serious,Caucasian,Manager,In,Casual,Wears,,Using,Laptop,To

Svět podnikání a byznysu se soustavně vyvíjí. Kdo zaspí, ten zapláče. Ve vzdělávání to platí dvojnásob. Jaké prostředky můžeme poskytnout manažerům pro kariérní růst? Řešení existuje na dosah ruky: Metoda microlearningu. Je efektivní a žádaná ve světě i u nás.

Věděli jste, že je microlearning až 10 krát efektivnější než tradiční vzdělávací metody? Stačí si vyhradit na studium zhruba 10 až 15 minut denně a na to si najde čas opravdu každý. Díky poskytování informací v krátkých modulech prokazatelně přispívá ke zvýšení retence o 25 – 60% dle statistik zveřejněných na portálu abdalslam.com.

Co je Microlearning

Microlearning je metoda vzdělávání, která postupně dávkuje naučný obsah pomocí infografik, krátkých videí, podcastů atp. Místo tradičních, dlouhých a náročných kurzů jsou témata rozdělena do krátkých modulů nebo lekcí, které mohou být rychle procházeny. Každý modul se zaměřuje na konkrétní téma nebo dovednost a poskytuje kompaktní a relevantní informace. 

Podle výzkumu Neila Bradburyho1 pozornost jedinců rapidně klesá po uplynutí 20 minut. Proto je důležité obsah rozdělit do krátkých informačních bloků, snadno stravitelných pro lidi, kteří se chtějí učit rychle a efektivně.

Rozvoj manažerů jako nutnost

V mnoha zemích včetně Česka se potýkáme s nedostatkem kvalitních lídrů. Špatný leadership ve firmách může mít negativní dopad na zaměstnance i celkovou výkonnost organizace. Nízká motivace, nedostatečná komunikace a nejasné směřování jsou jen některé důsledky špatného vedení. Tímto způsobem mohou být ohroženy pracovní vztahy, produktivita a inovace. Proto je důležité, aby manažeři investovali do svého vzdělávání a rozvoje, aby se mohli stát úspěšnými lídry.

Využití smysluplného plánování rozvoje, například na základě kompetenčního managementu je systematický a cílený přístup k rozvoji a posilování dovedností a schopností jednotlivce nebo celé organizace. Kompetenční management je přístup, který se zaměřuje na identifikaci, hodnocení a rozvoj klíčových kompetencí ve vztahu k pracovním rolím a požadavkům. Smysluplné plánování rozvoje na základě kompetenčního managementu umožňuje jednotlivcům a organizacím identifikovat oblasti, ve kterých je potřeba se rozvíjet, a následně navrhnout a realizovat konkrétní rozvojové aktivity, které povedou k posílení těchto kompetencí.

Věděli jste, že v Česku působí na vedoucích pozicích pouze 17,2 % žen?

Účinný rozvoj manažerů vyžaduje špetku plánování – hodnotíme jejich současné dovednosti potřebné pro budoucí kariérní směřování v rámci firmy. Právě to identifikuje kompetenční management. Abychom dokázali určit oblasti rozvoje musíme sestavit individuální plán růstu pro každého manažera. Co by měl obsahovat? 

  • Stanovení cílů, kterých má manažer dosáhnout.
  • Konkrétní kroky, které je třeba podniknout k dosažení cílů 

Spojením kompetenčního managementu a microlearningu poskytneme manažerům vše, co potřebují pro svůj profesní růst. Manažeři jsou schopni čelit výzvám a adaptovat se na rychle se měnící svět podnikání a byznysu

Ebbinghausova křivka (zapomínání), ukazuje že lidé obvykle ztratí 80 % naučených znalostí během jednoho měsíce. Pokud mozek nevyhodnotí získané informace jako klíčové, časem je prostě vypustí. Právě tento problém řeší koncept microlearningu. 

MBA forma microlearningu jako cesta pro efektivní profesní rozvoj

Tradiční metody vzdělávání často nevyhovují zaneprázdněným lidem. Nedostatek času a vytíženost hraje roli při selekci aktivit, do kterých chtějí investovat drahocenný čas a peníze. Naštěstí existuje řešení, které je zároveň  game-changerem na poli vzdělávání – microlearning, na kterém mají v EDU Effective postavené všechny profesně vzdělávací programy. Co jsou hlavní přednosti takového studia?

  1. Microlearning má pozitivní dopad na produktivitu zaměstnanců.
  2. Reaguje na trendy a témata ve vzdělávání, proto je vhodný k zvyšování kvalifikace manažerů. Příkladem jsou micro kurzy zaměřené na AI a její využití v projektech, marketingu, HR nebo kyberbezpečnosti.
  3. Je dostupný odkudkoliv – stačí mobilní telefon či notebook. Pomocí aplikace se zalogujete a můžete se začít učit, ať už se nacházíte doma, v kanceláři nebo na cestách.
  4. Je cenově příznivý, oproti tradičním metodám vzdělávání vychází microlearningové kurzy levněji. A to i v případě studia MBA

Podle průzkumu společnosti LinkedIn se ukázalo, že 58 % zaměstnanců se lépe učí pomocí mikroučení (microlearningu), protože je to efektivní a snadno vstřebatelný způsob vzdělávání.

Využijte financování pomocí benefitních programů

Pracujete na manažerské pozici a chcete, aby vaše další profesní vzdělávání hradil váš zaměstnavatel? Vzhledem k nadcházejícím změnám v legislativě dojde pravděpodobně v roce 2024 ke zdanění benefitů ze strany státu. Dá se očekávat, že firmy v tomto důsledku budou své benefitní programy omezovat. Využijte poslední možnosti  financování pomocí kreditů a bodů ve vašich zaměstnaneckých benefitních systémech Sodexo, Benefit Plus, Edenred a Benefity.cz

A poslední tip na závěr – kde microlearning zkusit: 
Studium na EDU Effective nese pro studenty škálu výhod pro rozvoj jejich profesní kariéry. Přihlaste se ke studiu  MBA (Master of Business Administration), LL.M. (Master of Laws), MSc. (Master of Science), MPA (Master of Public Administration) , a DBA (Doctor of Business Administration).  Raději certifikát než titul? Zvolte z řady kratších kurzů – za měsíc máte hotovo!