„Je dobrý pocit nemuset počítat zbylé dny dovolené“: jak vidí zaměstnanci neomezenou placenou dovolenou

28

Je „neomezená dovolená“ skutečně neomezená?

Nejprve trochu práva: v České republice má zaměstnanec nárok na alespoň 20 dní placené dovolené ročně. Pokud pracuje ve státním sektoru, získá dalších pět dní volna a pracuje-li ve fyzicky nebo psychicky náročných podmínkách, bude mít minimálně 30 dní dovolené za rok. Nejdelší volno mají učitelé, kteří si přijdou dokonce na 40 dní dovolené ročně.

V některých firmách si lze vybrat mnohem delší placené volno, a to takové, že jediným limitem je počet týdnů v roce.

Co říkají výzkumy

Neomezené placené volno ze zaměstnání funguje na mnoha místech ve světě už nějaký ten pátek, a tak máme příležitost se podívat na tvrdá data.

Ačkoliv vzrostl podle serveru Hiring Lab počet pracovišť, která tento benefit nabízejí, o 178 % v letech 2015 až 2019, aktivně ho nabízelo jen 0,13 % sledovaných zaměstnavatelů. Zaměstnanci těchto pracovišť však většinou vnímají tento benefit pozitivně, konkrétně tři čtvrtiny z nich. Z neomezené placené dovolené profitují také zaměstnavatelé; ti uvádějí jako výhodu nižší administrativu a vyšší zájem o společnost ze strany uchazečů.

V médiích najdeme ale i zmínky o stinných stránkách neomezené placené dovolené, jako je například její zneužívání (tedy že si někdo například vybere několikaměsíční nebo několikaletou dovolenou, aby se práci úplně vyhnul). Na druhou stranu, statistiky ke zneužívání této praxe zatím neexistují.

A jak to vidí zaměstnanci?

Zkušenost s neomezenou placenou dovolenou mají například v softwarové společnosti Avast, kde tento benefit funguje od ledna 2021.

„Základem je důvěra mezi zaměstnanci a vedením firmy. Principem je to, že pokud má firma silnou misi nebo cíl, který je dobře a jasně komunikovaný, tak není důvod počítat hodiny,“ vysvětluje Oskar Kříženecký, byznys analytik, který zde pracuje.

V této antivirové firmě jako zaměstnanec nepotřebujete souhlas nadřízeného k jednodennímu volnu. Pokud si však berete volno delší, už potřebujete svolení. Stále však platí, že si všichni zaměstnanci musí za rok vybrat zákonem daný počet týdnů dovolené. Do toho se však nezapočítávají ještě extra celofiremní volna, např. v období Vánoc, Velikonoc nebo na začátku léta, která ve firmě dostávají.

„Musím říct, že je to dobrý pocit, nemuset počítat zbylé dny dovolené,“ dodává Oskar.

Se svobodou se pojí i odpovědnost

Zaměstnanec, který si bere volno, si musí zařídit práci tak, aby ji stihl včas dodělat.

„Volno si nevezmu, když vím, že ten týden se bude připravovat roční rozpočet a bude hodně práce. Co se týče týmu, je to zase o dohodě a principu, že absence by neměla ovlivnit kvalitu práce,“ říka Oskar.

„V praxi to v rámci IT funguje tak, že si na dennej báze berieme “tasky” (úlohy), ktoré je potrebné dokončiť. Zväčša sú dva až tri. Keď je úloha ťažšia, tak jeden. Ak si plánujem zobrať voľno, vezmem si jednoduchšie tasky, ktoré som schopná stihnúť v rámci štandardnej pracovnej doby s ohľadom na deň – dva voľna. Samozrejme sa vyskytnú úlohy, ktoré trvajú aj týždeň. V tomto prípade je to o diskusii s projektovým manažérom a dohode s kolegami,“ říká Kristína D. alias Tinstech, která tento benefit zažila ve společnosti ARTIN Solutions. Kristína pracuje jako testerka a zároveň působí jako ambasadorka organizace AjTyvIT, která podporuje kariérní tranzity do oblasti informačních technologií.

Zajímavé však je, že na obou místech, jak zmiňují zaměstnanci, jsou stále lidé, kteří si za rok vyberou jen zákonné minimum, případně mají tendenci si ho ani nevybrat. Například podle generálního ředitele Avastu Ondřeje Vlčka v rozhovoru pro Hospodářské noviny bylo potřeba některé zaměstnance k výběru dovolené „donutit“.

Někteří zaměstnanci si mohou totiž dovolenou střádat až na konec roku, jiní možná cítí potřebu být neustále k dispozici.

„S tými dovolenkami je to aj tak, že keď práca človeka baví, nepotrebuje extra veľa dní voľna. Potrebuje cítiť slobodu, pocit, že má na výber a že ho firma podrží, ak sa cíti vyčerpaný. Bolo vidieť, že v našej firme ľudí ich práca baví,“ uzavírá Kristína D.

„Hodiny zbytečně prosezené v kanceláři nikoho blíž k cíli nedovedou. Jde především o kvalitu práce. Pokud jsou zaměstnanci spokojení, mají dostatek času na svou rodinu i odpočinek, tak i výsledná práce je lepší,“ dodáva Oskar.

Neomezená dovolená není vhodná pro všechny

Že patří “neomezená dovolená” mezi ty aktivity, které prostě nejsou aktuálně zaveditelné do každé firmy, je jasné. Je to v zásadě obdobné jako s možností práce na dálku. Vše je o kultuře a možnostech firmy i schopnostech leaderů.

Neomezená dovolená by neměla být předmětem závisti, že ji někdo má a jiný nemá. Měla by být naopak zdrojem inspirace. Ukazuje, že dobře naformovaná kultura takový benefit přijme snadno, bez komunikačních komplikací nebo masivních pokusů o zneužití.

HR i management by měla inspirovat primárně k tvorbě takové kultury, do které se dá jakákoliv podobná forma benefitu zavést. Není to jen o neomezené dovolené. Je to o možnostech konsenzuálně zavést takové prvky, které podpoří motivující a podporující prostředí pro všechny lidi ve firmě”, uzavírá Milan Rataj, Customer Happiness Lead ve Sloneek.