3 inovativní benefity, které nadchnou Mileniály i generaci Z

30

Mileniálové se snaží o změnu, kterou chtějí ve světě vidět. Začínají se více politicky angažovat, vědomě se snaží zajistit, aby své peníze utráceli ve společnostech, které odrážejí jejich hodnoty, a prosazují změny ve společenských otázkách.

Chtějí být spravedlivě odměňováni, ale zároveň chtějí dělat práci, která má smysl – práci, která má pozitivní dopad na společnost a mění svět k lepšímu. Organizace, které kladou důraz na finanční zisk jako na jediný cíl, tak mohou čelit problémům.

Pojďme se tedy podívat na 3 vybrané benefity hlouběji. Green benefits, Workations a Analýzu DNA.

“Green” benefits

Podle nejnovějšího globálního průzkumu společnosti Deloitte mezi mileniály a generací Z nechává 44 % mileniálů a 49 % generace Z své osobní hodnoty určovat, jaký typ práce budou vykonávat a pro jakou organizaci budou pracovat.

Zpráva The Purpose Pulse 2020 navíc zjistila, že 71 % mileniálů a příslušníků generace Z považuje klimatické změny za největší výzvu, které jejich generace čelí.

Zaměstnanci chtějí pracovat především pro společnosti, které pozitivně ovlivňují životní prostředí. To zaměstnavatelům říká vše, co potřebují vědět o tom, jakým směrem se má ubírat nabídka jejich zaměstnaneckých výhod. Společnosti, které chtějí přilákat a udržet si ty nejlepší talenty, budou muset podniknout kroky v oblasti změny klimatu a smysluplný balíček udržitelných benefitů je skvělým začátkem.

Zdroj: prca.org.uk

Odměny za udržitelné cestování

Výzkum ukázal, že 50 % lidí je ochotno snížit emise z létání, ale jen 3 % to skutečně dělají. Vzdát se letů a zvolit si pomalejší udržitelné cestování je pro lidi s náročným zaměstnáním, kteří mají málo volného času na dovolenou, velký oříšek.

Jednou z myšlenek je, že by společnosti měly zaměstnancům poskytnout volno navíc, pokud do svých dovolenkových destinací nelétají letadlem a najdou si jiné, udržitelnější způsoby cestování. Zaměstnanci, kteří se rozhodnou pro udržitelnější způsob cestování, například místo dvouhodinové cesty letadlem zvolí desetihodinovou cestu vlakem, dostanou půl dne nebo celý den volna navíc.

Podpora alternativ šetrných k životnímu prostředí, dotace pro dodavatele zelené energie 

Vzhledem k tomu, že hybridní pracovní modely zůstávají aktivní, hledají společnosti způsoby, jak rozšířit ekologické iniciativy nabízené v práci, aby se zaměstnanci mohli chovat ekologičtěji i doma. Jedním ze způsobů, jak mohou společnosti podporovat energetickou účinnost, jsou programy udržitelnosti. Včetně slev na: solární panely, tarify za ekologickou energii, slevy na energeticky účinné spotřebiče, dotace na udržitelné nakládání s odpady (např. kompostování).

Source: Photo by S. Tsuchiya on Unsplash

Ekologičtější dojíždění do kanceláří

Práce na dálku je bezpochyby účinným způsobem, jak snížit uhlíkovou stopu. Návrat do kanceláře je však pro některé nevyhnutelný. Příspěvky na dojíždění do práce na kole a chůzi jsou dobrým způsobem, jak snížit emise a zároveň povzbudit zaměstnance k pohybu. Tak jednoduché.

Udržitelné benefity jsou pro většinu firem něčím zcela novým. Pro větší flexibilitu a vyhodnocení, které benefity jsou nejvhodnější, nabízejí někteří zaměstnavatelé balíčky příspěvků, které mohou zaměstnanci využít na iniciativu udržitelnosti dle vlastního výběru. V dnešní době se pokrokově smýšlející společnosti snaží o trvalý pozitivní dopad a benefity, které přesahují rámec pracoviště, v tom mohou hrát nedílnou roli.

“Workations”

Termín „workation“ v podstatě znamená práci na dovolené nebo spojení práce s volným časem. Zatímco dopoledne a odpoledne vykonáváte svou běžnou práci, večer využijete k tomu, abyste se pokochali okolím, vyrazili na pláž a odpočinuli si. V podstatě jde o to, že se na pracovní dovolenou vydáte na nové místo a zároveň si s sebou vezmete svou práci.

V tomto smyslu není workation dovolenou jako takovou, ale spíše odpočinkem od běžného života, aniž byste si museli brát placené volno. Workation může trvat od několika dnů až po několik měsíců a může být buď iniciována a naplánována samotným zaměstnancem (jako sólo workation), nebo organizována společností (skupinový workation). Pokud je workation organizována společností, má často podobu setkání jinak rozptýlených týmů.

Pracovat v chatce na pláži pod karibským sluncem obklopené palmami nebo v odlehlém horském útočišti s úchvatným výhledem na okolní vrcholy je snem každého zaměstnance. Díky práci na dálku se představy o práci odkudkoli na světě změnily ve skutečnost.

Source: Photo by Peggy Anke on Unsplash

Workationy umožňují zaměstnancům na dálku spojit práci s volným časem a přitom zůstat v prázdninové destinaci podle vlastního výběru. V mnoha podnicích, které pracují na dálku, jsou již dlouho běžnou praxí každoroční skupinové workationy, které mají za cíl stmelit globálně rozptýlený tým a dát mu možnost sblížit se se svými spolupracovníky.

Také pro firmy, které se vzdálenou prací začínají, mohou být workationy skvělou příležitostí, jak zabránit monotónnosti na pracovišti a podpořit stmelování týmu. Mohou se však těžko vyrovnávat s myšlenkou vyslání svých týmů do zahraničí.

Preventivní péče o zdraví – analýza DNA 

Pokud máte v týmu lidi se zájmem o své zdraví – dejte jim nástroj, jak lépe poznat své tělo pomocí laboratorních metod. Analýza DNA v kombinaci s daty o životním stylu jim pomůže objevit svou sportovní disciplínu, optimální stravu, náchylnosti k nemocem nebo léky, na které by si měli dát pozor.

Získáte tak zdravější a veselejší zaměstnance, kteří začnou pečovat o své zdraví na základě personalizovaných vědeckých doporučení a to v mobilní aplikaci. Vaši zaměstnanci mohou předcházet zdravotním komplikacím s předstihem, a tím zvýšiť svojí pracovní efektivitu a fyzickou i duševní kondici.

Pokud nevíte, co vybrat k Vánocům nebo jak rozšířit portfolio možností pro své zaměstnance, jednoduchý test DNA od společnosti Macromo se může stát začátkem jejich preventivní péče o zdraví.

Co zjistíte z testu DNA?

  • Rizika onemocnění – Pomocí analýzy DNA odhalíte náchylnost k cukrovce, vysokému tlaku a dalším 53 nemocem.
  • Tolerance léčiv – Zjistíte, zdali jsou léky, které užíváte, vhodné pro vaše tělo. Dnes nebo kdykoli v budoucnosti.
  • Vhodný sport – Vaše tělo má určité sportovní předpoklady. Řeknou vám jaké.
  • Ideální jídelníček – Odhalí, které potraviny vaše tělo zpracuje lépe a kterým byste se měli vyvarovat.

Zdroj: macromo.org

Je to bezpečné?

Naprosto. Důležitost řádného a bezpečného uschování těchto dat a potřebu zachovat jejich anonymitu je pro Macromo na prvním místě. Osobní údaje, jako například jméno či adresa, nejsou nikdy propojeny s vaším účtem v mobilní aplikaci. Nikdo, včetně zaměstnanců Macromo, si tedy nedokáže spojit vaši identitu a informace o vašem zdraví. Veškerá zdravotní data používají pouze ve prospěch vašeho zdraví. Data bezpečně přenáší z laboratoře do zabezpečeného datového úložiště.

 

Zdroj: macromo.org

Domluvte si s Macromem nezávaznou konzultaci ohledně možností pro vaši firmu. Stačí napsat e-mail na info@macromo.org. Udělat správné rozhodnutí ve výběru inovativních benefitů pro vaši firmu může být náročné, proto vám rádi věnují čas a zodpoví veškeré otázky.

Tímto článkem o inovativních benefitech příběh v žádném případě nekončí. Záleží na nekonečné kreativitě firem, jaký přístup zvolí, aby se staly lepší a atraktivnější společností pro všechny budoucí uchazeče. Věříme, že vzdělávání nebo ovoce a občerstvení na pracovišti dnes nemusí být považováno za výjimečný benefit, ale za samozřejmost.

Buďte kreativní! Vaši zaměstnanci to ocení!