Group 33959
🤖 Umělá inteligence ChatGPT dorazila do HR.
Objevte Sloneek AI 👈
🤖 Umělá inteligence ChatGPT dorazila do HR. Vyzkoušejte jej zdarma už dnes!

10 Kritérií pro správný výběr kancelářské židle

26

Správně zvolená židle dokáže nejen zamezit bolestem zad a krční páteře, ale v některých případech i zvýšit efektivitu práce. Výběr kancelářské židle přitom nemusí být složitý proces, stačí následovat základní kritéria pro její správný výběr.

Co je třeba zvážit, ještě před samotným výběrem?

Předně je třeba říct, že vybírat ergonomickou židli jen na základě ceny není šťastné. V tomto případě určitě platí úsloví, že “za kvalitu se platí” a s tím je potřeba dopředu počítat. Nicméně pamatujte, že investice do kvalitní židle je zároveň investicí do vašeho zdraví.

Zvýšenou pozornost bychom pak měli věnovat výběru vhodné židle pro děti, jejichž pohybový aparát se v průběhu dospívání neustále vyvíjí a nesprávným výběrem židle jim můžete přivodit chronické bolesti zad nebo hlavy.

 1. DOBA SEZENÍ

 

Klíčovou otázkou, při výběru kancelářské židle je: Jak dlouho denně sedíte? Požadavky na vybavení a mechanismus se mohou lišit, dle individuálních preferencí. Stanovení doby sezení je ovšem jakýmsi odrazových můstek základního výběru.

A. Občasné – krátkodobé užití

 

Pokud plánujete židli využívat jen pár hodin denně, není potřeba vybírat hned tu s nejvyššími ergonomickými vlastnostmi. V tomto případě by šlo pouze o vyhozené peníze. Navíc, vaším hlavním kritériem bude zřejmě design. Nicméně i u designové židle se vyplatí zvolit tu, při jejichž výrobě byly použity kvalitní materiály a to od konstrukce po potah. U této židle se tedy vyplatí:

 • Zvolit silné polstrování
 • Základní mechanika s pevným opěradlem

B. 8 hodin

 

Jestli se chystáte židli používat klasickou osmihodinovou pracovní dobu, vybírejte tu s kvalitními ergonomickými vlastnostmi. Jde o:

 • synchronní mechaniku polohování
 • nastavitelný a správně tvarovaný opěrák
 • nastavitelnou bederní opěrku
 • nastavitelnou područní opěrku

Ceny ergonomických židlí pro 8 hodinovou pracovní dobu v kanceláři nebo u počítače se pohybují od 5 000 do 10 000 Kč.

C. Více než 8 hodin denně

 

Pracujete víc jak 8 hodin denně? Absolvujete pravidelně několikahodinové herní maratony nebo využíváte židli i k jiným než pracovním účelům?  V tomto případě se vyplatí investovat do takového modelu, který vám maximálně vyhoví ve všech ohledech a zabrání přetěžování páteře. Mluvíme o židlích té nejvyšší třídy a kvality. Židle tohoto charakteru by měla splňovat minimálně tato kritéria:

 • synchronní mechanika polohování
 • pevná a stabilní konstrukce
 • nastavitelný a správně tvarovaný opěrák
 • nastavitelná bederní opěrka
 • nastavitelná područní opěrka
 • ergonomicky tvarovaný sedák
 • výška (nahoru a dolu)
 • hloubka (pojezd dopředu a dozadu)
 • sklon (úhel sklonu dopředu a dozadu)
 • nastavitelný podhlavník

Ceny ergonomických židlí pro více jak 8 hodinovou pracovní dobu v kanceláři nebo u počítače se pohybují od 15 000 do 30 000 Kč.

 1. ERGONOMICKÁ ŽIDLE VERSUS KANCELÁŘSKÉ KŘESLO

Dejte si pozor na to, co ve skutečnosti hledáte. Při koupi můžete udělat zásadní chybu a to jen díky neznalosti terminologie. Kancelářské designové křeslo má na rozdíl od ergonomické židle značné nevýhody při možnosti nastavení. Oproti ergonomické židli má kancelářské křeslo pevně daný úhel mezi sedákem a opěrákem, nedá se mu nastavit výška opěradla, bederní opěrka, hloubka sezení, výška područních opěrek nebo opěrka hlavy. Další velkou nevýhodou je, že kancelářské křeslo má opěrák zakloněný, což není pro tělo komfortní. Správně se má u počítače sedět v mírném předklonu, a to směrem k pracovnímu stolu.

Kancelářské křeslo proto volte skutečně jen v případě, že na židli neplánujete pravidelné několikahodinové vysedávání. V rámci předchozího výčtu spadá kancelářské křeslo do kategorie A.

 1. NOSNOST 

U každé židle se vždy uvádí maximální nosnost. Při výběru se řiďte váhou osoby, která bude na židli sedět. Na trhu lze sehnat i židle s maximální nosností 200 kg. Nezapomínejte na to, že správně zvolená nosnost předchází nesprávnému sezení.

 1. ROZMĚRY

To, že jedním z důležitých parametrů bude i výška člověka dojde při výběru židle zřejmě každému, ale že je stejně důležitá i délka nohou a trupu už nemusí být tak zřejmé. Zajímejte se proto o výšku a šířku židle i o hloubku sedáku. Ideální je, pokud jsou všechny tři parametry nastavitelné, takže si židli přizpůsobíte sobě na míru. Pokud se navíc na židli bude střídat více uživatelů, je nastavitelnost nezbytností.

 1. ERGONOMIE A POHODLÍ

Při denním sezení nejvíce využijete, nebo spíše pocítíte, bederní opěrku. Tvar bederní opěrky může být naznačen celkovým zakřivením opěradla, nebo být plasticky vytvarovaný například pěnou či molitanem. Nepodceňujte důležitost tohoto kritéria. Je to právě správně zvolená opěrka, která brání v prohýbání beder během sezení, a tím k jejich celodennímu namáhání.

 1. DĚTSKÉ KANCELÁŘSKÉ ŽIDLE

Ty by mohly být tématem pro samostatný článek, nicméně jak bylo řečeno v úvodu, v této kategorii je třeba být při výběru obzvláště pečliví. Nesnažte se ušetřit náklady tím, že dítěti pořídíte kancelářskou židli určenou pro dospělého: “Však ono do ní přeci doroste” říkáte si. Toto uvažování je naprosto špatné!

Dětské kancelářské židle jsou speciálně uzpůsobeny dětské váze i anatomii. Židle určené pro uživatele s vyšší váhou by totiž na sezení dítěte nereagovaly správně a přítlak opěrky by vůči zádům dítěte zůstával prakticky nulový. Vybírejte židle s nastavitelnou výškou a posuvným sedákem, aby dítě dosáhlo na zem celou plochou chodidla. Dětské židle mívají nosnost okolo 60 kg.

 1. DYNAMICKÁ ŽIDLE SE SYNCHRONNÍ MECHANIKOU

Pouze dynamická židle vám umožní sedět komfortně. Dynamická židle je ta, která má tzv. synchronní mechaniku. Tato mechanika umožňuje plynulé nastavení sklonu opěráku a zároveň s tím také nastavení sklonu sedáku. Díky tomu nebudete sedět jen v jedné strnulé pozici a budete mít šanci se v průběhu práce alespoň trochu pohybovat a zapojit svalstvo.

Abyste to ještě lépe pochopili – pokud si nakloníte opěrák, zároveň si upravíte náklon sedáku (nahoru nebo dolu), a to tak, aby vaše páteř byla v optimálně nejlepší pozici. Dále je zapotřebí správně nastavit přítlak opěradla směrem k zádům.

 1. POTAH

Potah křesla je vhodné vybírat podle účelu použití. Pro každodenní používání jsou ideální potahy, které jsou omyvatelné a prodyšné, mezi kterými vyniká síťovina a textilní čalounění. Oba tyto typy potahů jsou příjemné na dotek, avšak je nutná jejich pravidelná údržba a čištění.

Dáváte-li přednost designu nad komfortem, můžete místo syntetických materiálů zvolit reprezentativnější potahy z kůže a syntetické kůže. Nevýhodou těchto materiálů je, že jsou studené na dotek a v letních měsících podporují pocení. Luxusní kožená kancelářská křesla jsou pak o něco náročnější na údržbu než koženková, oproti těm nabídnou delší životnost. Vždy ale u obou typů dávejte pozor na možnost oděru, na který jsou náchylné.

 1. KOLEČKA 

Na měkkou podlahu, tedy například koberec, se hodí tvrdá kolečka z plastu.

Pokud máte tvrdou podlahu, například linoleum, parkety nebo plovoucí podlahu, vybírejte křeslo či židli s měkčími pogumovanými kolečky, která ji nepoškrábou. Jestli chcete kancelářskou židli bez koleček, tedy stabilní židli bez pohybu, hledejte místo koleček tzv. kluzáky.

 1. ZÁKLADY SPRÁVNÉHO SEZENÍ

Ani ta nejlepší a nejdražší kancelářská židle váš pohybový aparát a páteř nezachrání, pokud na ní budete nesprávně sedět. Zaměřte se tedy na to, jak na židli sedíte a snažte se dodržovat tyto základy správného sezení. S kvalitní židlí a dodržováním těchto zásad uděláte maximum proto, aby vaše tělo ustavičným sezením netrpělo.

 • Vzpřímené držení těla, hýždě se dotýkají opěradla
 • Bederní část zad je opřena o opěradlo
 • Lýtko se stehnem svírají pravý úhel
 • Mezi koncem sedáku a podkolenní jamkou je 5 cm
 • Lokty jsou ve výšce desky stolu, svírají pravý úhel
 • Vzdálenost monitoru od očí je 50 – 70 cm
 • Oči jsou ve výšce horního okraje monitoru
 • Pravidelné protahování je podmínkou